
Szalonnasütés
Számos projektet találhatunk a világhálón szörfölve, ahol az elektronika közvetlen vagy közvetett szerepet kap a művészetben. A legegyszerűbbek, kézzelfoghatóbbak a közvetlen műszaki-elektronikai eredményeket felhasználók: a filmek. De számos területen az alkotást szemlélő is az installáció része lesz – amikor létével megváltoztatja, mozgatja vagy átalakítja az alkotást. Így nagyon hamar eljutottunk a Physical Computing fogalmához.
A környezet érzékelése által kiváltott reakció nagyon könnyen algoritmizálható. Ha ezt egy folyamatábrába helyezzük el – akkor akaratunkon kívül is programot írtunk!
Művészeti oldalról a bitek, bájtok világa valami elvont, misztikus ködbevesző valami – amihez egy programozó és elektrotechnikus lényen át vezet az út. Azt, hogy a lépéseket megtegyük ezen az ösvényen, a művésznek az elképzelését el kell magyaráznia, szavakba kell öntenie a művészetét. Ezt a köztes lény (programozó) értelmezi, átalakítja (uram bocsá’ : átértelmezi) és egy algoritmusba önti. A végső szemlélő nem a művész, hanem a programozó által megszűrt és átalakított gondolatvilágán keresztül láthatja így a mondanivalót. Ezért is törekedtek már a korai időszaktól kezdve a művészvilágban arra, hogy valamilyen egyszerű, könnyen kezelhető formában a programozást-algoritmizálást saját kézbe vegyék. Erre volt válasz a első lépésben a Wiring, majd később az Arduino.
Számos egyszerű és bonyolultabb projekt épült ezen platformokra. De a cikk nem erről szól…
Az elektronikával – ha foglalkozik valaki, kisebb nagyobb alkatrészkupacok megmaradnak. Ezek részben a bontott alkatrészek, a meghalt, elfüstölt áramkörök romjaiból származnak („Kijött a működtető füst”). Viszont ami ekkor „kukatöltelék”, az másutt lehet, hogy egy fantáziát beindító építőelem.
Gyakorlat
Eleinte vala a nyomtatott áramkör és ezt, mint építőkövet lehet használni:

És még számos hasonló kreatúra található a http://www.odditycentral.com/tag/pcb oldalon. De azért ne adjuk alább, van még tovább:)
Tovább is van – mondjam még?
Ekkor az egyes alkatrészeket, mint építőköveket használhatjuk. Az ötlet zseniális!
A képek forrása és még néhány: http://www.environmentteam.com/art/spare-bits-spare-bots/ (Az oldal megszűnt)
És ha más oldalról közelítem meg a problémát?
Az alkatrészek finomodnak, és a képek is javulnak…
A művészet forrása: http://www.insanetwist.com/2011/03/life-of-electronic-components.html (Az oldal megszűnt)
És ezek után mondja valaki, hogy a művészet és az elektronika egymástól messze található!
Más a véleményed? Szólj hozzá a fórumban! Vagy a cikk végén…